راهنمای خرید کفش کوهنوردی ۲۰۲۰

یکی از مسائل مهم در کوهنوردی انتخاب کفش مناسب است. کفش کوهنوردی هر ورزشکار باید بسته به شرایط کوهنوردی فرد انتخاب شود. در همین راستا باید قبل از هر کار شناخت کاملی نسبت به این داشته باشیم.

به طور کلی در انتخاب کفش کوهنوردی پارامتر های زیر باید در نظر گرفته شود:

 • ضد آب بودن
 • استحکام کفش
 • زیره کفش
 • قابلیت حفظ دما و هواخوری کفش
 • جنس رویه کفش
 • لایه میانی کفش
 • وزن کفش

ما در ادامه این مقاله به کمکتان آمدیم تا راهنمایی کاملی نسبت به خرید کفش کوهنوردی خدمت شما ارائه دهیم.

انواع کفش‌های کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی

 مدل‌هایی با پاشنه کوتاه و کفی انعطاف پذیر برای پیاده‌روی روزانه بسیار عالی هستند. برخی از کوهنوردان نیز ممکن است برای پیاده‌ روی‌های طولانی خود کفش‌های مخصوص پیاده‌روی را انتخاب کنند. فقط توجه داشته باشید که اگر کفش شما از قوزک پا محافظت نکند، در مسیرهای سنگلاخی مشکل ساز می‌شود.

چکمه‌های  trekking

 این مدل از کفش‌ها پاشنه‌های متوسط و بلند دارند و برای کوهپیمایی‌های روزانه یا سفر‌های کوتاه کوهنوردی با بارهای سبک در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها معمولا انعطاف‌پذیر هستند و برای کمی راحتی به چند بار پوشیدن نیاز دارند اما به عنوان چکمه‌های کوهنوردی محکم فاقد پشتیبانی و دوام هستنند.

چکمه‌های backpacking

 این نوع کفش‌ها برای حمل بارهای سنگین در سفر‌های چند روزه به مناطق خارج از شهر طراحی شده‌اند. اکثر آن‌ها دارای پاشنه بلند هستند که به عنوان حامی فوق‌العاده‌ای دور قوزک پا می‌پیچد. بسیار بادوام و پشتیبان با کفی محکم‌تر از کفش‌های سبک که برای کوهپیمایی‌های سبک و سنگین مناسب است.

اجزای سازنده کفش‌های کوهنوردی

رویه کفش‌ها

مواد اولیه بر وزن، قابلیت تنفس، دوام و مقاومت در برابر آب کفش تاثیر می‌گذارد.

 • چرم دانه‌دار کامل

چرم دانه‌دار کامل دوام بالا، مقاومت در برابر سایش و مقاومت بسیار خوب در برابر آب را ارائه می‌دهد. این ماده اولیه عمدتا در چکمه‌های کوهنوردی به کار می‌رود که برای برنامه های طولانی با بارهای سنگین و زمین‌های ناهموار ساخته می‌شود. البته به اندازه نایلون یا چرم‌های دانه‌دار ترکیبی سبک و قابل تنفس نیست. قبل از شروع برنامه طولانی، برای راحتی بیشتر به زمان کافی لازم دارد.

 • چرم اشبالت دانه‌دار

 چرم اشبالت‌ دانه‌دار معمولا با نایلون یا تورهای نایلونی جفت می‌شود تا کفشی با قابلیت تنفس بالا ایجاد کند. چرم اشبالت‌ دانه‌دار از شکاف بخش زبر داخلی چرم گاو از لایه نازک‌تر ایجاد می‌شود. از لحاظ قیمتی ارزان است، ‌با این حال عیب آن مقاومت کم در برابر آب و سایش است

 • چرم نبوک

 چرم نبوک یک نوع چرم دانه‌دار کامل است . بسیار بادوام است و در برابر آب و سایش مقاوم است. این نوع چرم نیز نسبتا انعطاف‌پذیر است؛ با این وجود قبل از کوهنوردی طولانی برای راحتی بیشتر به زمان کافی نیاز دارد.

 • چرم مصنوعی

 جنسی همراه پلی استر و نایلون، به اصلاح چرم مصنوعی که عمدتا در کفش‌های جدید یافت می‌شود. آن‌ها از سایر چرم‌ها سبک‌تر هستند، سریع‌تر جا باز‌ می‌کنند، سریع‌تر خشک می‌شوند و معمولا ارزان‌تر هستند. عیب: ممکن است به علت کوک‌های خارج از کفش زودتر پوسیده شود.

 • رویه ضدآب

 چکمه‌ها و کفش‌های با ویژگی ضدآبی برای خشک نگه داشتن پا در شرایط مرطوب با رویه‌ای ضدآب و قابل تنفس ساخته می‌شود (مانند گورتکس). عیب: کاهش قابلیت تنفس توسط رویه که (در مقایسه با توری‌های تهویه موجود در برخی از کفش‌های غیر ضدآب) ممکن است پا را در روز‌های تابستان به عرق کردن ترغیب کند.

 • محصولی گیاهی

 چکمه‌ها و کفش‌های کوهنوردی دوستدار گیاهان بدون هیچ مواد یا فرآورده حیوانی ساخته می‌شوند.

 • عایق

 عایق مصنوعی برای گرمایش در هنگام راه رفتن روی برف و یخچال‌های طبیعی به برخی از چکمه‌های کوهنوردی اضافه می‌شود.

کفی کفش‌ها

کفی همانند لایه ای، پاها را از شوک دور می‌کند و تا حد زیادی محکمی کفش را تعیین می‌کند. کفش‌های محکم خوب به نظر نمی‌رسد اما برای کوهپیمایی‌های طولانی بر روی صخره‌ها و حتی مناطق ناهموار می‌توانند به معنای راحتی و پایداری بیشتری باشند. یک کفش محکم اجازه نمی‌دهد که پای شما با پیچ‌ خوردن روی هر سنگ یا ریشه درختی که روی آن پا می‌گذارید، آسیب ببیند. رایج‌ترین ماده اولیه کفی، اتیلن-وینیل استات (EVA) و پلی‌اورتان است.

زیره کفش‌ها

لاستیک در زیره تمام کفش‌های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات افزودنی‌هایی مانند کربن برای تقویت استحکام به کفش‌های کوهنوردی اضافه می‌شود. زیره سخت دوام را افزایش می‌دهد اما اگر پیاده‌روی را ترک کنید، می‌تواند ساده و صیقلی شود.

این مطالب را هم بخوانید
راهنمای خرید چراغ قوه / مگ لایت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.