عصای کوهنوردی / ۹ ویژگی مهم

 

در دنیای امروز ورزش کوهنوردی، عصای کوهنوردی یکی از ضروری‌ترین ابزارهای مورد نیاز در طبیعت و کوه به شمار می‌آید. این امکان وجود دارد در یک کوه پیمایی معمولی این وسیله حرفه ای به کار نیاید، ولی در کوه پیمایی‌ و پیاده روی‌های طولانی کاملا نیاز به  این وسیله حس می‌شود.

عصای کوهنوردی در این رشته ورزشی نکات مثبتی برای ورزشکار دارد،در واقع  فشار بار وارده بر پاها و زانو‌ها را کم کرده و باعث حفظ تعادل بیشتر و جلوگیری از خستگی زودتر کوهنورد می‌شود. مخصوصا زمانی که کوله پشتی سنگین بوده و در هر قدم باعث انحراف می‌شود. همچنین کوهنوردی در مناطق برفی استفاده از عصا برای تعیین میزان برف در هر قدم و جلوگیری از سر خوردن و آسیب به ورزشکار استفاده می‌شود.

مواردی که در استفاده از عصای کوهنوردی باید دقت کرد

به هر مقداری که پیمایش انجام شود، کوهنورد  بار قابل توجهی به پاهای خود وارد میکند. عصای کوهنوری می‌توانند از فشار این بار کاسته و مقداری از آن را به دست‌ها منتقل کنند. در یک روز فعالیت کوهنوردی حدود ۳۰ تن وزن و فشار روی زانو‌ها وارد می‌شود. بنابراین علاوه بر کاهش این حجم از بار، باتوم باعث می‌شود دیگر عضلات درگیر کمتر خسته شوند و بتوانند در راهپیمایی‌های طولانی توان کافی داشته باشند.

 1. با استفاده از عصای کوهنوردی فشارهایی که از سطح زمین به بدن کوهنورد در ناحیه های  مچ دست و پا وارد می‌شود، تا حد زیادی کاهش یابد.
 2. کوهنورد با استفاده از عصای خود می‌تواند  ارتفاع برف، شن و ماسه یا سفتی زمینی که در آن حرکت می‌کند را ارزیابی کند.
 3. عصا تکیه گاهی محکم برای کوهنورد در مناطق برفی و ناهموار میتواند باشد.
 4. با کمک عصا می توانید با حفظ ریتم حرکتی خود، انرژی‌تان را برای پیمایش بقیه‌ی مسیر مدیریت کنید.

کوهنوردی

ویژگی های مختص عصای کوهنوردی

 1. عصای کوهنوردی مناسب باید وزن سبک و استحکام کافی داشته باشد. برای همین منظور در ساخت آن از آلومینیوم یا کربن استفاده می‌شود.
 2. عصا باید قابلیت تغییر اندازه به سه شکل: ضامنی، پیچی یا تاشو را داشته باشد که مورد آخر برای جا دادن در کوله‌پشتی طراحی شده است.
 3. قابلیت آنتی شوک یکی دیگر از ویژگی‌های عصای کوهنوردی است، خاصیت آنتی شوک عصا برای سطوح نرم یا حرکت رو به پایین مناسب است و به حفظ تعادل و انرژی کمک می‌کند، اگر زمین سفت باشد ممکن است به دست فشار بیاورد و باعث لرزش و ایجاد مشکل شود.
 4. عصاهای کوهنوردی عمدتاً دسته‌ای صاف دارند، دسته‌ی برخی هم مانند عصاهای چولی است. آنچه مهم است راحتی دسته و جنس آن است که مانع از خستگی دست در مدت طولانی می‌شود.
 5. جنس دسته نیز قابل‌توجه است، دسته‌ی ساخته‌شده از چوب‌پنبه یا فوم علاوه بر نرمی و راحتی، هنگام تعریق از لیز خوردن عصا جلوگیری می‌کند.
 6. معمولاً همراه عصای کوهنوردی قطعاتی به نام گل عرضه می‌شود که پیمایش را برای کوهنورد آسان‌تر می‌کند.
 7. گل برف یا شن قطعه‌ای است که از فرورفتن کامل دسته در سطوح ریزدانه‌ای مانند برف یا شن و شکاف‌ها جلوگیری می‌کند.
 8. در قسمت انتهایی عصا قطعه‌ای به نام سُخمه تعبیه‌شده است و در روی آن یک درپوش لاستیکی قرار دارد، زمانی که از عصا استفاده نمی‌شود درپوش روی سُخمه بسته می‌شود. سُخمه از لغزش عصا روی زمین‌های یخی یا سنگلاخی جلوگیری می‌کند و غالباً از مواد محکمی مانند الماس، کاربید و تنگستن ساخته می‌شود.
 9. با همه آنچه که در باره انتخاب عصا گفته شد باید توجه داشت که بهتر است از عصای کوهنوردی به صورت جفت استفاده شود تا سبب فشار به یک دست نشود.
این مطالب را هم بخوانید
راهنمای خرید چاقوی کوهنوردی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.