از کجا بفهمیم گوشی هک شده

امروزه در دنیای دیجیتال حفاظت از اطلاعات شخصی از دغدغه های مهم هر شخصی شده است و ترس از هک شدن اطلاعات همیشه از نگرانی های افرادی است که گوشی هوشنمد بدست دارند. دلایل بسیار زیادی برای هک گوشی های هوشمند وجود دارد، از جاسوسی اطلاعات تجاری تا موارد شخصی، مثل دعاوی حقوقی. امروزه برنامه‌های موبایلی بسیاری وجود دارند که کار جاسوسی را از هر وقت دیگری آسان‌تر می‌کنند. اما سؤال اصلی این است که چگونه متوجه حملات شویم ؟

۱-کاهش ناگهانی عمر باتری
وقتی ‌که یک گوشی موردحمله قرار بگیرد برخی فعالیت‌ها را ثبت نموده و آن‌ها را به اشخاص ثالث منتقل می‌کند. این پروسه مصرف انرژی را افزایش می‌دهد بدین معنی که عمر باتری به میزان قابل‌توجهی سریع‌تر به پایان می‌رسد.

۲- افزایش دمای باتری
اگر از گوشی خود استفاده چندانی نمی‌کنید و آن را هم زیر نور آفتاب قرار نداده‌اید اما گوشی حرارت بالایی دارد می‌تواند دلیلی بر کارکردهای پس‌زمینه یا انتقال اطلاعات بدون آگاهی شما باشد.

۳-فعالیت گوشی از راه دور
درصورتی‌که گوشی شما تولید صدای ناگهانی کند، نمایشگر بی‌دلیل روشن شود و یا اینکه دیوایس ری‌ستارت شود پس می‌توان گفت که شخصی در حال کنترل آن از راه دور است.

۴-پیام‌های متنی غیرمعمول
این امکان وجود دارد که جاسوسان به اسمارتفون شما پیام‌های متنی مخفیانه یا رمزنگاری‌شده بفرستند. بهتر است به عملکرد متفاوت برنامه پیام‌رسان گوشی دقت کنید. چنین پیام‌هایی ترکیب نامعقولی از اعداد ، علائم و الفبا را شامل می‌شوند.

۵-حجم مصرف بالای دیتا
خیلی از برنامه‌های جاسوسی مصرف دیتا بالایی دارند. به مصرف دیتای ماهانه خود دقت کنید تا هرگونه افزایش بی‌رویه را کنترل کنید.

۶-وجود نویز در تماس‌های تلفنی
اگر متوجه صدای کلیک، نویز پس‌زمینه غیرمعمول، صداهایی که گویی از شما فاصله می‌گیرند و یا نزدیک می‌شوند بهتر است بدانید که به‌احتمال‌زیاد گوشی شما استراق سمع می‌شود.

۷-خاموشی طولانی‌مدت
قبل از خاموش کردن گوشی، تمام فعالیت‌ها باید خاتمه پیدا کنند. اگر اطلاعاتی از دیوایس شما در حال ارسال برای افراد متفرقه باشد پس این عمل غیرقانونی نیز باید قبل از خاموش‌شدن دیوایس‌تان کامل شود، پس اگر خاموش گوشی‌ شما طول می‌کشد ممکن است به این دلیل باشد.

چگونه خطر هک شدن را کاهش دهیم ؟
برای دیوایس خود یک قفل صفحه تنظیم کنید و البته که یک پین ساده ۶ عددی و یا رمز عبور قوی از هیچی بهتر است.

برای گوشی‌های اندرویدی برنامه‌هایی مانند App Notifier وجود دارند که هنگام نصب یک اپلیکیشن بر روی گوشی شمارا با یک ایمیل متوجه خواهد کرد و وقتی کسی بخواهد بر روی دیوایس شما فعالیت‌های ناخواسته داشته باشد به شما هشدار می‌دهد.

‌‌

این مطالب را هم بخوانید
Enjoy Z 5G جدیدترین گوشی هواوی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.