دنیای راکت های پینگ پنگ ۲۰۲۰

«پینگ پنگ» یا «تنیس روی میز» ورزشی است انفرادی که روی یک میز و به‌وسیله‌ی راکت و توپ انجام می‌شود. شروع تاریخچه‌ی این ورزش به کشور انگلستان برمی‌گردد. در سال ۱۹۰۱ میلادی «جی جکس» و پسرش این ورزش را ابداع کردند. در سال ۱۹۲۱ هم «فدراسیون بین‌المللی پینگ پنگ» (ITTF) شکل گرفت.

این ورزش به مرور زمان به سایر مناطق اروپا و سپس به آسیا شرقی و ژاپن راه پیدا کرد. در حال حاضر ورزش پینگ پنگ بیش از ۹۰۰ میلیون طرفدار در سراسر جهان دارد. این بازی اغلب به‌صورت ۲ یا ۴ نفره و به‌وسیله‌ی راکت مخصوص این بازی انجام می‌شود. راکت یکی از مهم‌ترین و تاثیرگزارترین وسایل تنیس روی میز است. جنس راکت از چوب است و یک لایه روکش پلاستیکی عاج دار روی دو طرف راکت ‌نصب شده است. راکت استاندارد از بیش از ۸۵ درصد چوب تشکیل شده است؛ اندازه‌ی صفحه‌ی آن ۱۵ سانتی‌متر و طول‌اش به‌همراه دسته، ۲۵ سانتی‌متر است.

پینگ پنگ یا تنیس روی میز یک ورزش سرعتی است که به هماهنگی زیادی بین دست و چشم نیاز دارد.

راکت های پینگ پنگ به صورت آماده و سفارشی وجود دارند. راکتهای آماده، راکتهایی هستند که بصورت عمده تولید شده است و دارای تیغه و رویه لاستیکی مشخصی بر اساس نیاز ورزشکار وجود دارد. این گونه از راکتها دارای انواع زیادی می باشند و تولید کنندگان متعددی براساس یافته های خود اقدام به تولید این گونه از راکتهای پینگ پنگ می کنند.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد راهنمای خرید راکت های پینگ پنگ شما را راهنمایی کنیم.

چوب راکت :

انتخاب چوب راکت پینگ پنگ یا اصطلاحا تخته راکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . راکت پینگ پنگ نباید با چشمان بسته یا بدون علم یا از روی تعصب و تقلید انتخاب شود . انتخاب چوب راکت پینگ پنگ کاملا به سبک بازی شما بستگی دارد، یک انتخاب اشتباه میتواند کل بازی شما را نابود و انتخاب از روی علم و حساب شده میتواند بازی شما رو به اوج برساند.

چند نکته اساسی که برای انتخاب چوب راکت پینگ پنگ مناسب باید در نظر بگیرید این است که راکت پینگ پنگ نرم و بدون کربن برای ضربات کنترلی و دفاعی، راکت پینگ پنگ کربن دار نرم یا اصطلاحا سرعتی نرم برای تاپ اسپین های پرپیچ نزدیک میز پینگ پنگ و راکت پینگ پنگ کربن دار نیمه سخت برای لوپ های سرعتی با فاصله از میز پینگ پنگ و راکت پینگ پنگ سخت برای تک های قدرتی مناسب تر هستند .

همچنین به طور کلی راکت پینگ پنگ به سه کلاس DEF و ALL و OFF تقسیم شده که هر کلاس به ۳ دسته منفی و معمولی و مثبت تقسیم می شوند . کلاس DEF برای بازیکنان حرفه ای با سبک دفاعی طراحی شده است . کلاس ALL برای بازیکنان مبتدی که هنوز سبک مشخصی ندارند تهیه شده تا بتوانند همه سبک ها و تکنیک هارا تا حد متوسطی اجرا کنند.

 اما کلاس OFF که پرطرفدارترین کلاس نیز هست مخصوص بازیکنان حمله ای و پرسرعت و پرپیچ طراحی شده است که خود این کلاس به OFF- و OFF و OFF+ نقسیم می شود که که آف منفی کمی کنترلی تر و آف مثبت کاملا سرعتی و بسیار کم کنترل است و برای بازیکنان مبتدی که تسلط بالایی روی راکت ندارند توصیه نمی شود.

پینگ پنگ

دسته ی راکت ۲ نوع کلی دارد که شیک هند و پن هولدر نامیده می شود . پن هولدر سبک ویژه ی بازیکنان شرق آسیا هست که خود به دو دسته پن هولدر چینی و ژاپنی تقسیم می شود . اصلی ترین مدل های شیک هند چوب های دسته صاف و شمشیری و آناتومیک هستند که حدودا ۹۰ درصد بازیکنان ایرانی از دسته های شمشیری و مابقی از دسته های صاف استفاده می کنند . چوب های با دسته آناتومیک و یا چوب های پن هولدر در ایران بسیار کمیاب هستند.

پینگ پنگ

برند های باترفلای و کورنلیو محبوبترین و حرفه ای ترین برندها در زمینه تولید چوب راکت پینگ پنگ هستند. بعد از انتخاب چوب راکت پینگ پنگ نوبت به انتخاب رویه راکت مناسب می رسد .

رویه راکت:

از دیگر نکات مهم دیگری که باید در هنگام خرید راکت پینگ پنگ به آن توجه کنید، نوع رویه محصول مدنظرتان است. رویه راکت ها بطور کلی به ۴دسته: رویه صاف، رویه دانه کوتاه، رویه دانه بلند و همچنین رویه آنتی پیچ تقسیم می شوند که لازم است پیش از اقدام به خرید راکت خود، حتما در خصوص تک تک این رویه ها اطلاعات مغتنمی را بدست آورید.

چند نکته اساسی که برای انتخاب رویه راکت پینگ پنگ مناسب باید در نظر بگیرید اینکه به دو فاکتور اسفنج رویه و لاستیک رویه باید دقت کنید. برای اسفنج فاکتوری به نام درجه سختی بیان می شود . هرچه درجه سختی کمتر باشد رویه نرمتر و برای بازی نزدیک میز مناسبتر است و قوس دهی بالاتری ایجاد میکند . هرچه درجه سختی بالاتر باشد رویه راکت سخت تر بوده و برای بازی سرعتی دور از میز یا تک های قدرتی مناسب تر است و کنترل رویه راکت کاهش می یابد.

اما ضخامت اسفنج بیشتر برای بازی حمله ای و صخامت اسفنج پایینتر یا رویه های بدون اسفنج برای بازی دفاعی به کار می روند .

در مورد نوع لاستیک هم باید توجه کرد لاستیک از نوع جهنده یا چسبنده – سرعتی یا پرپیچ است . عمر رویه راکت پینگ پنگ کاملا به عمر کیفیت لاستیک اون بستگی دارد . کمپانی کورنلیوی فرانسه با بکارگیری از لاستیک های کارخانه لاستیک سازی میشلن آلمان با کیفیت ترین لاستیک رویه هارو تولید می کند .

رویه راکت به دودسته کلی صاف و دانه دار تقسیم می شود . رویه های صاف حمله ای که متداول ترین رویه راکت های بازار هستند سرعت و جهندگی و پیچدهی بالایی روی توپ پینگ پنگ ایجاد می کنند . رویه های صاف کنترلی که معمولا توسط کمپانی دبل هپینس تولید می شوند دارای لاستیکی با سطح چسبندگی بالا برای افزایش دقت و کنترل ضربه به کار می روند و نیاز به قدرت بدنی بالایی جهت بازی حمله ای دارند.

رویه های صاف دفاعی که از آنها با نام آنتی یا ضد پیچ هم یاد می شود و معمولا بدون اسفتج هستند برای خنثی کردن ضربات پرپیچ و پرسرعت رقیب به کار می رود و جنبه کاملا دفاعی دارد و حمله کردن با آنها کاری تقریبا غیرممکن است و البته این رویه ها حداقل در ایران طرفدارای زیادی ندارد. رویه های دانه دار نیز خود به دو دسته دانه کوتاه و دانه بلند تقسیم می شوند .

پینگ پنگ

رویه های دانه کوتاه بیشتر برای بازی نیمه حمله ای نیمه کنترلی با بلوک های فشاری و سرعتی به کار می رود . پیدهی بالا با این رویه ها کار سختی هست اما مزیتشون این هست که سرعت و کنترل بالا رو باهم دارا هستند اما رویه های دانه بلند که به اشتباه از آنها به عنوان فینت هم یاد میشود رویه های دفاعی هستند که از آنها به عنوان معکوس کننده پیج توپ حریف استفاده می شود و برای کات کشیدن در نزدیک و دور از میز عالی هستند.

بازی با این رویه ها سبکی کاملا متفاوت طلب میکند و همچنین نیاز به تحرک کمتری دارد. در ایران استفاده از این رویه ها روبه افزایش است. این رویه در دونوع اسفنج دار و بدون اسفنج (OX) تولید شده که سری بدون اسفنج کنترلی تر بوده و جهندگی کمتری ایجاد می کند .

باترفلای ، استیگا، دونیک و تیبهار برند های بزرگ در زمینه تولید راکت های حرفه ای پینگ پنگ به شمار می روند .

این مطالب را هم بخوانید
5 مدل پر فروش تی ار ایکس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.