بدمینتون / ۵ ویژگی مهم در خرید راکت بدمینتون

تابستان کم کم فرا میرسد و علاقه مندان به این ورزش هیجان انگیز به پارک های خواهند رفت. برای بازی حرفه ای و غلبه بر دوستان خود انتخاب راکت مناسب بدمینتون میتواند تاثیر زیادی داشته باشد. براکت از مهمترین تجهیزات بدمینتون محسوب می شود. نوع راکت مورد نظر شما باید با توانایی بازی و نحوه عملکردتان منطبق باشد.

راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی (آلومینیوم سبک یا استیل) برای بازیکنان مبتدی و جنس آیرودینامیک یا فیبر کربن مناسب بازیکنان حرفه ای می‌باشد.

راکت از مهمترین تجهیزات این ورزش حرفه ای محسوب می شود. نوع راکت مورد نظر شما باید با توانایی بازی و نحوه عملکردتان منطبق باشد. راکت معمولاً از جنس چوبی یا فلزی (آلومینیوم سبک یا استیل) برای بازیکنان مبتدی و جنس آیرودینامیک یا فیبر کربن مناسب بازیکنان حرفه ای می‌باشد. وزن راکت ها معمولا ۸۰ تا ۱۱۵ گرم است و طول آن به ۶۸ سانتی متر می رسد.

بدمینتون

 

۱- فریم راکت :
در تولید راکت  از دو مدل فریم استفاده می شود . فریم ایزومتریک یا مربعی سطح موثر بیشتری دارد و دقت و کنترل ضربات را بالاتر می برد . فریم بیضی سطح موثر کمتری دارد اما اگر توپ به سطح موثرش برخورد کند ضربه با کیفیت تری رها میکند . کاربران معمولا راکت بدمینتون با فریم ایزومتریک رو ترجیح می دهند .

۲- جنس راکت :
راکت بدمینتون از آلیاژ های مختلفی از الومینیوم و استیل و … استفاده می شوند . راکت با جنس فیبرکربن و آیرودینامیک به علت سبک بودن طرفداران بیشتری دارد .

۳- میله (شفت) راکت :
باید به میزان سختی یا انعطاف پذیری میله راکت بدمینتون دقت کنید . شفت راکت اگر انعطاف پذیر باشد کمی به سمت عقب مایل شده و هنگام ضربه زدن انرژی بیشتری به توپ می دهد بنابراین بازیکنان دفاعی با قدرت کمتری می توانند در مقابل اسمش های سرعتی توپ را با راکت انعطاف پذیر برگردانند .

اما این نوع میله راکت  به دلیل لرزشی که ایجاد می کند دقت محل فرود توپ رو کاهش می دهد . از معایب دیگر راکت با انعطاف بالا سرعت پایین آن هست .

راکت با شفت سخت به دلیل نداشتن لرزش دقت بیشتری در محل فررود توپ بدمینتون دارد . همچنین می تواند سرعت بیشتری فراهم کند . اما لازمه ی آن حرکت قوی مچ و دادن انرژی لازم به آن است . معمولا بازیکنان حرفه ای از راکت با شفت سخت تر استفاده می کنند .

۴- وزن راکت :
هرچه وزن راکت بدمینتون بیشتر باشد راکت بدمینتون سرعت بیشتری به توپ می دهد و برای بازیکنان سرعتی مناسبتر است . هرچه وزن راکت بدمینتون کمتر باشد کنترل بالاتری فراهم می کند و برای بازیکنان دفاعی مناسبتر است . همچنین برای مسابقات طولانی راکت بدمینتون سنگین نیاز به استقامت بدنی بالاتری دارد .

به افراد مبتدی به شدت توصیه می‌شود که از راکت‌های سبک استفاده کنند؛ بر همین اساس راکت‌های با وزن ۸۵ تا ۸۹ گرم برای این دسته از افراد مناسب است. و کنترل آن برایشان راحت‌تر خواهد بود.

وزن راکت معمولا با حرف “U” نمایش داده می‌شود و هرچه عدد کنار این حرف کوچک‌تر باشد این راکت سنگین‌تر خواهد بود. اما یک راکت خوب و استاندارد معمولا وزنی بین ۸۰ تا ۱۰۰ گرم خواهد داشت.

  • ۴U: حدود ۸۰ تا ۸۴ گرم
  • ۳U: حدود ۸۵ تا ۸۹ گرم
  • ۲U: حدود ۹۰ تا ۹۴ گرم
  • ۱U: حدود ۹۵ تا ۱۰۰ گرم

البته این تنها ویژگی راکت‌های سبک نیست، بلکه این راکت‌ها خطر بروز آسیب دیدگی در سرشانه و مچ دست را به حداقل می‌رساند و علاوه بر آن سرعت زدن سرویس و دفاع را برای ورزشکار بیشتر خواهد کرد. البته اگر قصد بازی به صورت دونفره را دارید راکت‌های ۴U و اگر تک نفره بازی می‌کنید راکت‌های ۳U را به شما توصیه خواهیم کرد.

بدمینتون

۵- مرکز ثقل راکت :
برای پیدا کردن مرکز ثقل راکت انگشت خود را زیر میله راکت قرار بدهید و طوری تنظیم کنید که حالت ترازو وزن هردوطرف راکت باهم برابر شود.

هرچه مرکز ثقل راکت به سمت دسته راکت متمایل باشد درواقع مرکز ثقل پایین تر باشد راکت کنترلی تر و هرچه مرکز ثقل راکت به سمت صفحه راکت بدمینتون نزدیکتر باشد راکت بدمینتون قدرتی تر و سرعتی تر خواهد بود .

درضمن استفاده از گریپ های سنگین و زه راکت سبک باعث کنترلی تر شدن راکت و استفاده از زه راکت سنگین تر باعث قدرتی تر شدن راکت بدمینتون شما می شود .

برندهای بسیار متنوعی به تولید راکت می‌پردازند که در ادامه قصد داریم به معرفی چند برند مطرح بپردازیم.

  • بدمینتون یونکس (Yonex)

  • ویکتور (Victor)

  • لی نینگ (Li-Ning)

  • آدیداس (Adidas)

این مطالب را هم بخوانید
راهنمای خرید TRX 2020 (تی ار ایکس)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.